Ankara Opera Building

Download this image

More from this collection

Related by When

Related by Where

Research Help!

Where: Unknown

Try to find the spot where the photographer was standing.

When: Unknown

Try to find the date or year when this image was made.
The Ankara Opera Building, which hosts performances by the Ankara State Opera and Ballet and Ankara State Theater was designed and built as an exhibition center and only later converted into an opera house. In 1933 the National Economy Community opened an international competition for the building stating that it had to be in modernist style. A proposal by Şevki Balmumcu received first prize and construction went ahead between 1933 and 1934. In 1948 Paul Bonatz converted the building into an opera house and his addition of traditional Turkish architectural details made it more “national.” Balmumcu was not consulted about the building’s renovation, which disappointed and professionally disturbed him for years to come. In the garden of the building there are sculptures of Leyla Gencer, Cüneyt Gencer and Muhsin Ertuğrul.

SALT Research, Harika-Kemali Söylemezoğlu Archive


Günümüzde hem Ankara Devlet Opera ve Balesi temsillerine ev sahipliği yapan hem de Büyük Tiyatro adıyla Ankara Devlet Tiyatrosu için bir sahne olarak hizmet veren Ankara Opera Binası, ilk olarak bir sergi sarayı olarak inşa edildi, daha sonra opera binasına dönüştürüldü. Binanın tasarımına, Milli İktisat ve Tasarruf Cemiyeti’nin 1933’te açtığı uluslararası bir yarışma sonunda karar verildi. Yarışmanın duyurusunda, tasarımın modernist üslupta olması gerektiği özellikle belirtildi. Birinci seçilerek mimarı Şevki Balmumcu’ya büyük bir prestij kazandıran proje 1933-1934 yıllarında uygulandı. Paul Bonatz, 1948’te binayı işlevinden çok farklı olarak bir opera binasına çevirdi; Geleneksel Türk Mimarlığı’ndan detaylar ekleyerek binayı “millîleştirdi”. Tasarladığı binanın kendisine hiç danışılmadan, dönemin eğilimi olan İkinci Ulusal Mimarlık’a uygun hâle getirilmesi, Balmumcu’yu mesleki anlamda olumsuz etkiledi. Caddeye paralel uzanan ve birbirini dik kesen iki kitleden oluşan binanın bahçesinde Leyla Gencer, Cüneyt Gencer ve Muhsin Ertuğrul’un heykelleri bulunmaktadır.

SALT Araştırma, Harika-Kemali Söylemezoğlu Arşivi

Repository: SALT Research

Rights Info: This material can be used under Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0) license.

Info:

Owner: SALT Research
Source: Flickr Commons
Views: 6443
saltaraştırma saltresearch saltonline ankaraoperasahnesi ankaraoperabinası büyüktiyatro ankarabüyüktiyatro sergisarayı ankarasergisarayı ankaradevletoperavebalesi ankaradevlettiyatrosu ankaraoperabuilding ankarastateoperaandballet ankarastatetheater şevkibalmumcu paulbonatz ankara mimari architecture

Add Tags